שאלות ותשובות

בשוק ישנו מגוון רחב של מיכלים לשתילים מחומרים שונים: פלסטיק, חימר, טרקוטה, עץ וחרס. שימוש במיכלים עבי דופן – טרקוטה, עץ, חרס, חימר – יוצרות בידוד טוב יותר למערכת השורשים ,מפני טמפרטורות חמות או קרות. לעומת זאת, מיכלי פלסטיק פחות יקרים. לכן, יש לשקול את מיקום המיכל, למשל מיכל פלסטיק כדאי למקם במקום מוצל. כמו כן, יש לקחת בחשבון, האם המיכל יהיה במרפסת-שמש ו/או בגינת-גג והאם המרפסת/הגג יוכלו לשאת את המשקל.

עפ"י חוק פקודת היערות, כל עץ שגובהו מעל שני מטרים וקוטר גזעו (בגובה 130 ס"מ) הוא מעל 10 ס"מ – הינו עץ מוגן ואסור לפגוע בו. לכריתה או להעתקת עץ צריך להוציא רישיון, גם אם העץ מצוי בשטח פרטי. הוצאת רישיון לכריתת או העתקת עץ נעשית מול פקיד היערות העירוני או האזורי. את הבקשה ניתן להגיש באמצעות טופס בקשה באתרי האינטרנט של: משרד החקלאות, הרשות המקומית, ובקק"ל. יש לזכור – העתקת ו/או כריתת עצי נוי ללא היתר מפקיד היערות הינה עבירה פלילית.

וושינגטוניה חסונה מתאפיינת בגידול מהיר, כפי-3 מהפליפרה. הוא יכול לצמוח לגובה של 30-25 מטר ובקצב של קרוב ל-1 מטר בשנה. הגזע דק בכ-1/3 מגזע הפליפרה. לעלה גוון ירוק עמוק ומראהו דמוי מניפה, שקוטרה מגיעה לכ-1 מטר. אורכה של הפטוטרת – הגבעול המחבר בין הגזע לעלה – הוא כ-1 מטר ולאורכו קוצים. כאשר העלים נובלים, הם אינם נושרים. הם נשארים מחוברים לגזע, שמוטים כלפי מטה ויוצרים סביב הגזע "שמלה" או "זקן". הדקל קל להעתקה ממקום למקום.

הוושינגטוניה פליפרה צומחת בקצב איטי יותר (מהרובוסטה). כלומר, באותו פרק זמן, הפליפרה תגיע רק לכ-1/3 מגובהו של הרובוסטה. גזע הפליפרה עבה ויכול להגיע לקוטר של ½1- 2 מ. הוא יכול לצמוח לגובה של 20-15 מטר. לעלים מראה דמוי מניפה וקוטרם נע בין 2-1.5 מטר. הגוון שלהם נע בין צהוב-ירקרק לכסוף או אפור-ירקרק. מקצוות העלים משתרכים חוטים לבנים. אורכה של הפטוטרת מגיע לכ-2 מטר. גם לאורכה יש קוצים, אולם בכמות דלילה בהשוואה לרובוסטה. כמו הוושינגטוניה רובוסטה, העלים אינם נושרים, אלא נותרים מחוברים לגזע, שמוטים כלפי מטה. כמו קודמו, גם פליפרה קל להעתקה.